Metal Karatma

Oksidasyon

Karatma tuzu veya oksidasyon olarak bilinen bu tip kimyasallarda amaç sıcak alkali ortamda parçaları kaplayarak metali pastan korumaktır. Metal koyu siyah bir renk kaplama ile kaplanır. Kaplama işlemi bittikten sonra metal korucu yağ banyosuna girer ve pasa karşı korunmuş olur. Demir,çelik ve özellikle döküm parçalar için kullanılabilir. Oksidasyon banyosunun çalışma sıcaklığı 135-145°C dir. Kaplama bu sıcaklıkta banyo kaynar haldeyken oluşur.    

OXITH A 55 - Siyah Oksidasyon

Oxith A 55 demir, çelik ve döküm parçaların yüzeyinde siyah oksit tabakası oluşturan toz bir kimyasaldır. Oksidasyon kaplama sıcaklığı 135-145°C de meydana gelir. Bu sıcaklığın altında yapılan kaplama verimli olmaz. Banyo kuruluş konsantrasyonu yaklaşık olarak banyoya koyulan su miktarı kadardır. Karartma için işlem süresi 5-20 dakika arasındadır. Metal parçalar karatma işlemine girmeden önce mutlaka pastan ve yağdan temizlenmiş olmalıdır. Oksidasyon işleminden sonra metal parçalar su ile durulanmalı ve koruyucu yağ banyosuna girmelidir.

OXITH A 65 - Siyah Oksidasyon

Demir, çelik ve döküm parçalar için kullanılan Oxith A 65 metal yüzeyinde siyah oksit tabakası oluşturan toz bir kimyasaldır. Oksidasyon banyosunun işlem sıcaklığı 135-145°C aralığında olması gerekir. Bu sıcaklığın altında oluşan kaplama yeterli olmaz. Banyo kuruluş konsantrasyonu %70-90 arasındadır. Oksidasyon için işlem süresi 5-15 dakika arasındadır. Daldırma banyolarda kullanılır. Karartma banyosuna metal parçalar girmeden önce mutlaka pas ve yağdan temizlenmiş olmalıdır.  Kaplama tamamlandıktan sonra metal parçalar su ile durulanmalı ve koruyucu yağ banyosuna girmelidir.

OXITH A 75 - Karartma Tuzu

Oxith A 75 demir ve döküm parçaların üzerinde koyu siyah oksit tabakası oluşturan karatma tuzudur. Amaç yüksek sıcaklıkta metal parçaları kaplayarak metali pastan uzun süre korumaktır. Daldırma banyolarda kullanılan Oxith A 75 in banyo sıcaklığı 135-145°C arasındadır. Bu sıcaklığın altınada kaplama sağlıklı olmaz. Karatma işleminin gerçekleşmesi için banyo kuruluş konsantrasyonu %80-90 arasında olmalıdır. Gerekli olan işlem süresi 5-20 dakika arasındadır. Metal parçalar oksidasyon işlemine girmeden önce mutlaka pastan ve yağdan temizlenmiş olmalıdır. Kaplama yapıldıktan sonra metal parçalar su ile durulanmalı ve koruyucu yağ banyosuna girmelidir.

İletişime Geçin