Çinko Fosfat Kaplama

Çinko Fosfat Kaplama

Çinko fosfat, demir fosfata göre daha yüksek korozyon direnci istenen şartlarda tercih edilir. Boya altı olarak kullanıldığı gibi soğuk çekme ve koruyucu yağ ile birlikte kullanılabilir. Çinko fosfatlama  boya altında kullanılacak ise 2-6 gr/m2 kaplama yapması istenir. Daha yüksek miktarda kaplama yapmaya gerek yoktur. Soğuk şekillendirme yapılacak parçalarda daha yüksek miktarda bir kaplama olmalıdır. Yaklaşık 5-15 gr/m2 lık fosfat kaplama yeterli olacaktır. Metal parça koruyucu çinko fosfat ile kaplanması isteniyorsa kaplama kalınlığı 15-35 gr/m2 ye kadar çıkar. Yüksek miktardaki bu kaplama sonrası parçalar koruyucu yağ banyosuna girer ve uzun süreli korozyon direnci sağlanmış olur.

PHORYL Z 26 (Daldırma Çinko Fosfat)

Kullanımı çok kolay tek komponentli bir üründür. Daldırma çinko fosfat banyolarında hızlandırıcı gerekmeden kullanılır. Metal üzerine yaptığı çinko fosfat kaplama kalınlığı 2-4 gr/m2 dir. Boya öncesi kullanıldığında yüksek korozyon direnci ve iyi boya tutunma sağlar. İnce kristalli fosfat kaplama gerçekleştirdiği için aktivasyon banyosuna gerek kalmadan metal üzerinde homojen bir yüzey oluşturur. Fosforik asit içerikli olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. 60-70°C lik sıcaklık çinko fosfat kaplamanın olması için yeterlidir. Banyo konsantrasyonuna ve sıcaklığa bağlı olarak fosfatlama için işlem süresi 5-10 dakika arasında olacaktır. Zamanla banyo dibinde fosfat çamuru meydana gelir. Belli aralıklarla bu fosfat çamuru dekante edilerek temizlenmelidir. Demir, çelik ve döküm malzemeler için uygundur. Elektrostatik toz boya ve yaş boya için yüksek korozyon direnci sağlayacaktır. 

 

PHORYL Z 36 (Daldırma Çinko Fosfat)

Phoryl Z 36 tek komponentli bir sıvı bir kimyasaldır. Daldırma çinko fosfatlama hatlarında hızlandırıcı gerekmeden kullanılır. Demir, çelik ve galvaniz üzerine yaptığı çinko fosfat kaplama kalınlığı 3-4 gr/m2 dir. Boya öncesi kullanılır. Boya sonrası yüksek korozyon direnci ve iyi boya tutunma kabiliyeti sağlar. İnce kristalli fosfat kaplama gerçekleştirmesine rağmen, aktivasyon banyosu fosfat kaplamanın daha homojen bir yüzey oluşturmasını sağlar. Fosforik asit içerikli olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. 60-75°C lik sıcaklık çinko fosfat kaplamanın olması için yeterlidir. Banyo konsantrasyonuna ve sıcaklığa bağlı olarak fosfatlama için işlem süresi 5-10 dakika arasındadır. Phoryl Z 36 az çamur yapmasına rağmen zamanla banyo dibinde fosfat çamuru meydana gelir. Belli aralıklarla bu fosfat çamuru dekante edilerek temizlenmelidir. Demir, çelik,döküm ve galvaniz kaplı malzemeler için uygundur. Elektrostatik toz boya ve yaş boya için yüksek korozyon direnci sağlayacaktır. 

 

PHORYL Z 100 (Daldırma Çinko Fosfat)

Daldırma çinko fosfatlama banyolarında hızlandırıcı ile birlikte kullanılan sıvı bir kimyasaldır. Metal üzerine yaptığı çinko fosfat kaplama kalınlığı 2-4 gr/m2 dir. Boya öncesi kullanılır.Metal parçalar üzerinde yüksek korozyon direnci ve iyi boya tutunma kabiliyeti sağlar. İnce kristalli bir fosfat kaplama gerçekleştirdiği için aktivasyon banyosu kullanılmasına gerek kalmadan metal üzerinde homojen bir yüzey oluşturur. Asidik olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. Banyoda zamanla oluşan demir miktarını düşürmek için hızlandırıcı kullanılır. Phoryl Z 100 ün en önemli özelliği az çamur yapmasıdır. 65-75°C lik sıcaklık çinko fosfatlamanın olması için yeterlidir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak fosfatlama için işlem süresi 5-10 dakika arasında olacaktır. Zamanla banyo dibinde fosfat çamuru meydana gelir. Belli aralıklarla bu fosfat çamuru dekante edilerek temizlenmelidir. Demir ve çelik malzemeler için uygundur. Toz boya ve yaş boya için yüksek korozyon direnci sağlar.

 

PHORYL Z 14 (Daldırma Çinko Fosfat)

Kullanımı çok kolay hızlandırıcı ile birlikte kullanılan bir üründür. Daldırma çinko fosfatlama banyolarında özellikle demir, çelik ve galvaniz kaplı yüzeylerde kullanılır. Metal üzerine yaptığı çinko fosfat kaplama kalınlığı 3-4 gr/m2 dir. Boya üzerinde yüksek korozyon direnci oluşturur. İnce kristalli fosfat kaplama gerçekleştirmesine rağmen, aktivasyon banyosu fosfat kaplamanın daha homojen bir yüzey oluşturmasını sağlar. Fosforik asit içerikli olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. Fosfat kaplamanın olması için 60-70°C lik sıcaklık yeterlidir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak fosfat kaplama için işlem süresi 5-8 dakika arasında    olacaktır. Belli aralıklarla bu fosfat çamuru dekante edilerek temizlenmelidir. Demir, çelik ve galvaniz malzemeler için uygundur. Elektrostatik toz boya ve yaş boya için yüksek korozyon direnci sağlayacaktır. 

 

PHORYL Z S 20 (Sprey Çinko Fosfat)

Püskürtme çinko fosfatlama banyolarında kullanılan sıvı bir kimyasaldır. Metal üzerine yaptığı çinko fosfat kaplama kalınlığı 2-3 gr/m2 dir. Metal parçalar üzerinde yüksek korozyon direnci ve iyi boya tutunma kabiliyeti sağlar. Çinko fosfat kristallerinin ince ve homojen olması için fosfatlama öncesinde aktivasyon kullanılmalıdır.  Çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. Banyoda zamanla oluşan demir miktarını düşürmek için hızlandırıcı kullanılır. Phoryl Z S 20 için püskürtme basıncı 1,0-1,6 bar arasında ve banyo sıcaklığı 50-60°C dir. Çinko fosfatlama için işlem süresi 2-3 dakika arasında olacaktır. Zamanla banyo dibindeki fosfat çamuru dekante edilerek temizlenmelidir. Demir ve çelik malzemeler için uygundur.

  

PHORYL ZT 25 (Trikatyon Daldırma Çinko Fosfat)

Trikatyon daldırma çinko fosfat banyolarında kullanılan çok komponentli bir üründür. Serbest asit düzenleyici ve hızlandırıcı ile birlikte kullanılır. Çinko fosfat banyosunun kuruluşu ve eklemeleri farklı kimyasallar ile yapılır. Fosfat kaplama banyosunun öncesinde mutlaka aktivasyon banyosu gerekir. Metal parçalar üzerine yaptığı çinko fosfat kaplama kalınlığı 1,5-3 gr/m2 dir. Boya öncesi kullanılır ve yüksek korozyon direnci sağlar. Genelde kataforez boya öncesi kullanılır ve iyi bir boya tutunma kabiliyeti sağlar. Fosforik asit içerikli olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya polipropilen den olmalıdır. 45-55°C lik gibi düşük sıcaklık çinko fosfat kaplamanın olması için yeterlidir. Banyo konsantrasyonuna ve sıcaklığa bağlı olarak fosfatlama için işlem süresi 3-8 dakika arasındadır. Demir, çelik, döküm ve galvaniz kaplı malzemeler için uygundur.

 

PHORYL ZT 27 (Trikatyon Sprey Çinko Fosfat)

Püskürtme trikatyon çinko fosfatlama banyolarında kullanılan çok komponentli bir üründür. Kataforez boya öncesi kullanılır ve korozyon direncinin artması sağlanır. Demir, çelik, döküm ve galvaniz kaplı malzemeler için uygundur.

Çinko fosfat banyosunun kuruluşunda serbest asit düzenleyici ve hızlandırıcı ile birlikte kullanılır. Çinko fosfat banyosunun kuruluşu ve eklemeleri farklı kimyasallar ile yapılır. Fosfat kaplama banyosunun öncesinde aktivasyon kullanılması fosfat kristallerinin ince ve homojen olmasını sağlayacaktır. Çinko fosfat kaplama kalınlığı 1,5-3 gr/m2 dir. Asit içerikli olduğu için çinko fosfat banyosu paslanmaz veya PP den olmalıdır. 45-55°C sıcaklık çinko fosfat kaplamanın oluşması için yeterlidir. Banyo konsantrasyonuna ve sıcaklığa bağlı olarak fosfatlama için işlem süresi 2-3 dakika arasındadır. Çinko fosfat banyosu püskürtme basıncı 1,0-1,6 bar aralığında olmalıdır.

 

PHORYL Z 29 (Kalın Çinko Fosfat)

Koruyucu yağ öncesi kalın çinko fosfat kaplama için kullanılan çift komponentli bir kimyasaldır. Çinko fosfat banyosunun kuruluşu ile eklemesi farklı kimyasallardan oluşur. Kalın kristalli bir fosfat tabakası istendiği için aktivasyon kullanımına gerek yoktur. Çinko fosfat kaplama kalınlığı 20-35 gr/m2 dir. Bu nedenle yüksek konsantrasyon ve yüksek sıcaklıkta kaplama yapılır. Çinko fosfat banyosunun sıcaklığı 90-95°C ve toplam asit ortalama 80 dir. Banyo konsantrasyonuna ve sıcaklığa bağlı olarak fosfatlama için işlem süresi 5-15 dakika olmalıdır. Fosfatlama işlemi bittikten sonra koruyucu yağ banyosuna alınan parçalar uzun süre pasa karşı dirençli hale gelir. Demir, çelik ve özellikle döküm malzemeler için uygundur. 

 

PHORYL Z 84 (Tel Çekme Çinko Fosfat)

Soğuk tel çekme işlemlerinden önce  kullanılan çinko fosfat kaplama kimyasalıdır. Daldırma ve sürekli çinko fosfat hatlarında kullanılır. Özellikle düşük karbonlu tellerin çekiminde çekim hızının arttırılması ve haddelerin daha uzun süre kullanılması için gereklidir. Çinko fosfat banyosundaki demir miktarının düşürülmesi için hızlandırıcı ile birlikte kullanılır. Çinko fosfatlama öncesi aktivasyon kullanılmalıdır ve fosfatlama sonrası nötralizasyon kullanılırsa korozyon direnci ve sabun yapışma kabiliyeti artacaktır. Özellikle tek çekim yapılacak teller için son banyoda yarı reaktif sabun kullanılması tavsiye edilir. Phoryl Z 84 prosesinde sıcaklık  60-70°C ve kaplama kalınlığı 7-9 gr/m2 dir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak fosfat kaplama için işlem süresi 5-8 dakika arasında olacaktır.

 

PHORYL Z 86 (Tel Çekme Çinko Fosfat)

Soğuk tel çekme işlemlerinden önce  kullanılan çinko fosfat kaplama kimyasalıdır. Daldırma çinko fosfat hatlarında çok çekimli teller için uygundur. Özellikle düşük karbonlu tellerin çekiminde çekim hızının arttırılmasına yardımcı olur. Hadde ile tel arasında bir tabaka oluşturarak haddelerin daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Hızlandırıcı kullanılmadığı için çinko fosfat banyosundaki demir miktarı zamanla artar. Banyodaki demir miktarı belli bir seviyeye ulaştığında dökülüp yeniden kurulmalıdır.  Çinko fosfatlama öncesi aktivasyon kullanılması şarttır. Çinko fosfat kaplama sonrası nötralizasyon kullanılırsa korozyon direnci ve sabun yapışma kabiliyeti artar. Özellikle tek çekim yapılacak teller için son banyoda yarı reaktif sabun kullanılması tavsiye edilir. Phoryl Z 86 prosesinde sıcaklık  60-70°C ve kaplama kalınlığı 12-14 gr/m2 dir. Çinko fosfat konsantrasyonuna ve sıcaklığa bağlı olarak fosfat kaplama için işlem süresi 5-8 dakika arasında olacaktır.

 

PHORYL Z 87 (Tel Çekme Çinko Fosfat)

Phoryl Z 87 prosesi daldırma ve sürekli çinko fosfat hatlarında kullanılır. Özellikle yüksek karbonlu tellerin çekiminde çekim hızının arttırılması ve haddelerin daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Çinko fosfat banyosundaki demir miktarının düşürülmesi için hızlandırıcı ile birlikte kullanılır. Çinko fosfat kristallerin ince ve homojen kaplanması için aktivasyon kullanılmalıdır. Çinko fosfatlama sonrası nötralizasyon kullanılırsa korozyon direnci ve sabun yapışma kabiliyeti artacaktır. Özellikle tek çekim yapılacak teller için son banyoda yarı reaktif sabun kullanılması tavsiye edilir. Phoryl Z 87 prosesinde sıcaklık  70-80°C ve kaplama kalınlığı 6-8 gr/m2 dir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak fosfat kaplama için işlem süresi 5-8 dakika arasında olacaktır.

 

PHORYL Z 83 (Boru Çekme Çinko Fosfat)

Soğuk boru çekme işlemlerinden önce  kullanılan çinko fosfat kaplama kimyasalıdır. Phoryl Z 83 prosesi daldırma boru çekme çinko fosfat hatlarında kullanılır. Banyo kuruluş kimyasalı ve ekleme farklı kimyasallar ile yapılır. Çinko fosfat kristallerin ince ve homojen kaplanması için aktivasyon gerekir. Çinko fosfatlama sonrası  reaktif sabun kullanılmalıdır. Phoryl Z 83 prosesinde sıcaklık  70-80°C ve kaplama kalınlığı 3-5 gr/m2 dir.

İletişime Geçin